Копіі рэдкіх архіўных дакументаў пра Купалу папоўняць экспазіцыю Музея гісторыі і культуры г.Наваполацка

Дзяржаўны літаратурны музей Янкі Купалы перадаў Музею гісторыі і культуры г.Наваполацка калекцыю копій архіўных матэрыялаў пра народнага паэта, звязаных з полацкім перыядам яго жыцця.Гэта больш за 50 дакументаў, сярод якіх ёсць вельмі рэдкія. Напрыклад, фота паэта з жонкай, датаванае 1915 годам і падпісанае рукой Купалы. З улікам таго, што многія з дакументаў існуюць толькі ў адзіным асобніку, усе яны перададзены ў электронным выглядзе. Гэта вельмі каштоўны падарунак, бо ў Мінску некаторыя з дакументаў захоўваліся толькі ў архіве, а ў Музеі гісторыі і культуры ўсе надрукаваныя копіі ўвойдуць у склад пастаяннай экспазіцыі, пазнаёміцца ​​з якой можна будзе ў любы дзень наведвання музея.
У музеі Наваполацка ў цяперашні час прадстаўлены копіі двух фатаграфій Івана Луцэвіча з жонкай Уладзіславай, здымак мемарыяльнай дошкі паэта і кніга Янкі Купалы і Якуба Коласа "Родныя Вобразы" 1998 года, якія ўваходзяць у склад экспазіцыі "Гісторыя вайсковай славы Баравухі".
Дзякуючы дапамозе музея Янкі Купалы экспазіцыя стане больш насычанай і цікавай для наведвальнікаў. Пры гэтым матэрыялы, якія тычацца полацкага перыяду жыцця Янкі Купалы, будуць выдзелены ў асобную частку выставы. Плануецца, што пазнаёміцца ​​з ёй можна будзе ўжо ў кастрычніку.

Фота прадастаўлены Дзяржаўным літаратурным музеем Янкі Купалы